fallback

Операторът на „Северен поток 2“ предприема необичайни легални мерки срещу ЕК

Дружеството се обръща към Съда на ЕС за отмяна на промените в газовата директива, които Комисията направи по-рано тази година

14:56 | 26.07.19 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Операторът на проекта „Северен поток 2“ предприе необичайна правна стъпка в спора с Европейската комисия (ЕК), като поиска от Съда на Европейския съюз (СЕС) да анулира измененията на Директивата за природния газ, които дружеството счита за дискриминационни, пише Euractiv

Западноевропейските инвеститори Engie, OMV, Shell, Uniper и Wintershall също участват в проекта, който се ръководи от руския газов монополист „Газпром“.

В петък (26 юли) компанията „Северен поток 2“ публикува прессъобщение, в което се казва, че е предявила иск за отмяна до Съда. Дружеството изисква изменението на Директивата на ЕС за природния газ да бъде отменено поради нарушаване на принципите на блока за равно третиране. 

Компанията вярва, че това би довело до отмяна на Директива (ЕС) 2019/692.

„Северен поток 2“ твърди, че изменението е ясно проектирано и прието с цел дружеството да се постави в неблагоприятно положение и да се блокира доизграждането на газопровода.

Стъпката е неочаквана, тъй като досега „Северен поток 2“ сериозно проучваше възможността за прибягване до правен арбитраж, вместо да търси правна отмяна. Но очевидно компанията си запазва и тази възможност.

Очаква се, че арбитражът по Договора за енергийната харта ще отнеме повече време, отколкото иска за отмяна на измененията. Въз основа на историческия опит, исковете за отмяна имат средна продължителност от 20 месеца.

„Ние като предпазлив инвеститор сме ангажирани да защитаваме инвестициите си. Но изменението на Директивата за природния газ не само вреди на „Северен поток 2“ . Такава очевидна дискриминация също подкопава способността на вътрешния пазар на ЕС да привлича инвестиции за превръщането на енергийния преход в реалност ”, посочва Матиас Варниг, главен изпълнителен директор на „Северен поток 2“.

Спорната нова газова връзка между Русия и Германия на стойност 11 милиарда евро ще минава през Балтийско море и ще удвои доставките на руски газ за най-голямата икономика на ЕС.

Правни експерти наскоро заявиха, че изменението на Директивата за природния газ е изготвено по такъв начин, че всички съществуващи тръбопроводи да могат да се възползват от дерогация от правилата на ЕС за пазара на природен газ съгласно актуализираната Газова директива, с изключение на „Северен поток 2“.

Дерогацията действително е налична за тръбопроводите, които са „завършени преди датата на влизане в сила на настоящата директива“, която е 23 май 2019 г.

Съдът на ЕС ще прецени дали спорният акт съответства на правото на ЕС. Институцията може да реши да анулира акта, например, поради нарушаване на договорите на ЕС или на всяка правна основа, свързана с тяхното прилагане; или злоупотреба с власт.

Ако Съдът се произнесе в полза на ищеца, той може да отмени обжалвания акт в неговата цялост или само в определени разпоредби. „Северен поток 2“ иска Съда на ЕС да отмени изцяло изменението на Директивата за природния газ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:25 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още